Program


Winterreise • Ballet Preljocaj
6

Winterreise • Ballet Preljocaj

A Winterreise egy 12 táncos számára írt balett, amely megtartja Franz Schubert leghíresebb Lieder-ciklusának eredeti címét, a Wilhelm Müller verse által megidézett képeket: a romantikus impresszionizmust, az általa közvetített érzelmeket és érzéseket követve.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. február 28. péntek, 19:00

Winterreise
Ballet Preljocaj

Műfaj: kortárs
Felvonások száma: 1
Időtartam: 75 perc

„A Winterreise egy 12 táncos számára írt balett, amely megtartja Franz Schubert leghíresebb Lieder-ciklusának eredeti címét, a Wilhelm Müller verse által megidézett képeket: a romantikus impresszionizmust, az általa közvetített érzelmeket és érzéseket követve.

Drámai és koreográfiai alapját az öngyilkosság hosszú cselekményének gondolata képezi, lassú mozgásban. Egy meghalni kívánó ember téli utazásra indul: minden, amit lát és minden, amivel találkozik, az elvesztett szerelem okozta sors felé vezeti őt. Azonban egyik önálló táncos sem játssza a magányos utazót; valójában a szólók és duettek a személyiségének állandóan változó aspektusait és a másokhoz való kapcsolatának különböző módjait fejezik ki, a különböző előadók értelmezése szerint.

Az utazó férfi, de akár lehetne maga Schubert is, a női fele vagy akár egy nő. A balett drámája és koreográfiája megengedi ezt a férfiról nőre történő nemi változást. Sőt, még többet is: a kétértelműség fonalát követve, a halál, amely felé az utazó halad, akár képzeletbeli is lehet, vagy egybeeshet a „petite mort”-tal (ami az orgazmus francia megfelelője), azaz: a végső öröm keresésével.

(…)

Schubert ritmikus finomságban oly gazdag zenei nyelvét követve, a főszereplő és a többi táncos által megtestesített különféle inkarnációi egyesülnek, hogy létrehozzák a megváltás irreális esélyét. Ezáltal képes folytatni az útját, de minden előrehaladás hamis: az utazó biztosan visszatér a kétségbeesése felé.”

Koreográfia: Angelin Preljocaj
Zene: Franz Schubert, Die Winterreise
Díszlettervező: Constance Guisset
Világítás: Éric Soyer
Jelmeztervező: Angelin Preljocaj
Jelmezkészítő: Eleonora Peronetti
Basszbariton: Thomas Tatzl
Zongora: James Vaughan
Táncosok: Baptiste Coissieu, Leonardo Cremaschi, Isabel García López, Verity Jacobsen, Jordan Kindell, Théa Martin, Emma Perez Sequeda, Simon Ripert, Kevin Seiti, Redi Shtylla, Anna Tatarova, Cecilia Torres Morillo
A darabot újra színpadra állította: Dany Lévêque Koreológus
Asszisztens, művészeti igazgató-helyettes: Youri Aharon Van den Bosch
Próbavezető-asszisztens: Cécile Médour

Ajánlatunk


A Hattyúk tavát, a sokak által ismert klasszikus balett verziójához képest másként, más megvilágításban kívántam újrafogalmazni. Az én olvasatomban Siegfried egy meghasadt tudatú fiatalember, akit gyermekkori, édesanyjával való viszonyából eredő traumái fogva tartanak.

Kizökkent az idő…, ahogy Shakespeare-nél szokott. De, míg Hamlet azzal a bizonyossággal lép a színpadra, hogy általa még helyretolható – Lear az első pillanatban elveszti a csatát. Nem fokozatosan fog széthullani; az egykori nagy király és magabiztos férfi egyetlen pillanat alatt semmisül meg, amikor imádott felesége sírba száll. Darabbéli útja innen csak tántorgás a végső nyughely felé. Hangulat ingadozásai, átkai, dührohamai, de még kétségbeesett kapaszkodási kísérlete is lányaiba – mind a pótolhatatlan űrrel magyarázhatók. Képtelen tovább a kormányzásra; így válik a birodalom felosztása kényszerűvé. Nincs előre eltervezettség és racionális döntés, csak kapkodó improvizálás.

Pirók Zsófia, első magyarként szerzett diplomát flamenco tánc szakirányon a sevillai Conservatorio Profesional de Danza intézményében. Előadásaival nemcsak hazai, hanem nemzetközi színházakban és tablaókban is szerepelt. 2019-ben elnyerte az évad legjobb táncművésze díjat a Magyar Táncművészek Szövetségétől. Premierjei a Nemzeti Táncszínház programjában valósulnak meg, ahol a flamenco művészetének, hazánkban legmagasabb szintjét képviseli.

Ajánló


Amióta a Paradicsomban a magányán búsongó Ádámnak ügyesen társat, vagyis „oldalbordát” barkácsolt a Jóisten, a világ rendje, hogy az ember…

Az 1909-ben íródott LILIOM avagy egy csirkefogó élete és halála zsigerből elragadja a nézőket. Egy kis szobalány és egy körhintás…

A rapszódia jellemzője a zaklatottság, az érzelmek, a gondolatok szenvedélyes hullámzása, olyan akár a végtelen élet. Talán ez a műfaj…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Támogatók