Program


Íme, Lengyelország!
2

Íme, Lengyelország!

Śląsk Lengyel Nemzeti Ének- és Táncegyüttes

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Thursday, September 14 2017 7:00PM

Helokanie Południa

A projekt bemutatása

A Kulturális Minisztérium és a Nemzeti Örökség Intézete által is támogatott projekt célja a lengyel kultúra népszerűsítése külföldön az ottani partnerekkel folytatott, közös szakmai találkozók és megbeszélések (workshop) révén. Ennek része a 2017 őszén Szlovákiában, Magyarországon és Horvátországban tervezett koncertturné is.

A fő cél egy olyan, többoldalú projektnek a megvalósítása, amely megismerteti és népszerűsíti a lengyel kultúrát külföldön. A „Śląsk” (Szilézia) együtteséhez hasonló kulturális tevékenységet folytat a projektben részt vevő összes külföldi partner, melyek a következők: a „Lado” Horvát Nemzeti Néptáncegyüttes (Zágráb, Horvátország); a Magyar Örökség Háza és a Magyar Állami Népi Együttes (Budapest, Magyarország); és a „Sluk”, a Hagyományos Táncok Szlovák Állami Intézete (Pozsony, Szlovákia). Mindegyik együttes a nemzeti identitást kifejező kultúrát mutat be.

A projektpartnerekkel lefolytatandó szakmai találkozások várhatóan 2016 novemberében kezdődnek, a tervezett dél-európai turné előtt. A szakmai találkozók, az együttes ülések és a záró koncertek célja, hogy közelebb hozzák egymáshoz a kulturális intézményeket, szélesebb alapokra helyezzék a kapcsolattartást, valamint hogy a résztvevők megismerhessék mind a „Sląsk” művészeinek és előadóinak, mind a projektpartnereknek az ötleteit és elképzeléseit, és meríthessenek azokból.

Az egyhetes, ének- és tánctalálkozó célja, hogy a résztvevők kölcsönösen megismerjék a projektpartnerek néptáncait és népdalait, ezek tanításának módszereit és technikáit, valamint az inspiráció forrásait és annak kreatív folyamatát is.

A Budapesten, Zágrábban és Pozsonyban tervezett minden tevékenység alapja a „Helokanie” témája, de felhasználják hozzájuk a partnerek művészeti programjait is, mint például a horvát „Ojkanie” előadásait, vagy a néptáncokat, amelyeknél megkeresik és elemzik a közös jellegzetességeket és vonásokat.

A találkozók eredménye 2017 őszén lesz látható egy koncertsorozat keretében, melynek címe „Mindenkit üdvözlünk, emberek!”.

A tervek között szerepel koncertek szervezése a projektpartnerek számára Lengyelországban, hogy a helyi közönség megismerhesse a horvát, szlovák és magyar művészek által bemutatott, a sajátjukétól eltérő kultúrákat. Ezek a tervek már utalnak a 2018-as projektekre, amikor is a „Śląsk” együttes fennállása 65. évfordulóját ünnepli.

A „Helokanie” mint az inspiráció forrása.

A projekt vezérfonala a „Helokanie”, mely dalt Stanisław Hadyna komponálta azt követően, hogy a sziléziai Beszkidekben megihlette őt a pásztorok élete és munkája. Azt mutatja be dalban, hogy két pásztorlány hogyan értekezik egymással úgy, hogy közben nem is látják egymást. Fehér/torok, tradicionális hang használatával kommunikálnak. Az élményt tovább fokozza a kórus, amely a hegyi táj hangulatát kelti a hallgatóban.

Egy idő után a dal a „ŚLĄSK” együttes himnusza lett, és egyszerűen nem hiányozhat repertoárjukból.

A „Helokane” egyedi természete meghatározható számos művészeti inspirációval, melyeknek a forrása lett.

Mások mellett David Bowie-t is megigézte ez a dal, motivációt kapott tőle, és az elemet fel is használta a „Varsó” című számában ‒ ma a világzene kánonjának része.

A „Helokanie” ezúttal Stanisław Hadyna „Śląsk” Ének- és Táncegyüttese számára inspiráció, hogy ennek segítségével alakíthassanak ki gyümölcsöző együttműködést egy olyan projekt keretében, amely összekapcsolja a művészeket Európából: Magyarországról, Szlovákiából és Horvátországból.

A Helokanie projektben részt vevő partnerek és dél-európai társaik várhatóan sok éven át folytatnak szoros, baráti, és művészeti alapú együttműködést a „Śląsk” együttessel. A „Śląsk” együttes célja, hogy ezt az együttműködést a jövőben is fenntartsák.

Our offer


Miként az ember leveti elnyűtt ruháit és újakat ölt magára, úgy adja fel a lélek is az öreg és hasznavehetetlen testeket, hogy újakat fogadjon el helyükbe." - idézet a Bhagavad-gítából

A Kulcsár Noémi Tellabor társulat új bemutatójában a tánc nyelvén próbálja megfogalmazni a Henrik Ibsen Nóra címen is ismert drámájában feltett kérdéseket, miközben próbálnak megválaszolni néhány sajátot is.

Our new performance is based on Lois Lowry’s novel The Giver, set in a society which at first appears to be utopian, where everything seems to be going perfectly well. Free of injustice, crime, violence and hunger, this is a society where people can live in harmony.

Suggestions


A Ringató foglalkozásokon megismertetjük a kisgyermekes családokkal a zenei nevelés lehetőségeit. Célunk, hogy a szülők és a gyerekek átéljék a…

Carmen is the symbol of freedom. Her story is the drama of inextinguishable, uninhibited love.

Inspired by the songs of Kossuth and Jászai Mari Prize winner Judit Halász, the performance of the Central Europe Dance…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.



Támogatók