Program


Cseppkánon - Hogy vagy, Hérakleitosz? Artus – Goda Gábor Társulata

Cseppkánon - Hogy vagy, Hérakleitosz? Artus – Goda Gábor Társulata

Cseppkánon
az Artus – Goda Gábor Társulata és a Nemzeti Táncszínház közös produkciója
2016-ban LÁBÁN RUDOLF DÍJJAL kitüntetett táncelőadás.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2021. december 10. péntek, 19:00

 

A koncert: 

Egy elhangolódott rozoga zongora, egy olvadó jégtömb csepegése, a sistergő gőz és a színpadot elárasztó eső kánonja hullámoznak együtt egy 16 tagú kórus hangáradatával.

A tánc:

Az előadás egyik szellemi és egyben koreográfiai alapeleme a Tai Chi Chuan művészete. Az  áramlás, a nyugalom, az ellentétes minőségek tiszta, éles szembefordítása és kiegyenlítése. A  folyamatos jelenlét tudatállapota mozdulatban.

A színház:

Még a kezdetekben, a 80-as években hoztunk létre egy előadást, amit Hérakleitosz, az i.e. 600 körül élt görög filozófus 131 fennmaradt mondattöredéke inspirált.  Amikor e jelen “jubileumi, korszakösszegző” előadásunkon kezdtem gondolkodni, rájöttem, hogy 30 éve, folyamatosan Hérakleitosszal beszélgetek. Írom saját mondataimat, rendezem előadásaimat, amik most úgy tűnnek, mind egy évtizedeken átívelő, képzeletbeli dialógus töredékei. Lassan be kellett látnom, hogy ennek az előadásnak nem lehet más mozgatórugója, mint az eddigieket összegző, de immár tudatosan megélt beszélgetésfolyam Hérakleitosszal – Artus nyelven.

Interferencia:

Így az előadás olyannak tűnhet, mint egyetlen mozdulat, egyetlen hang, egyetlen kép folyamatos átalakulásban.

 

A cseppkánon

Az ember csepp, az emberiség tenger.

Két csepp együtt is csak egy csepp.

Egy cseppnyi érintés.

Egy csepp csak elkülönülten, csak önmagában lehet csepp.

Egy csepp a tengerben megszűnik cseppnek lenni,

akkor már csak a tenger létezik.

Az elkülönültség megszűnik.

 

A gondolatfolyó

A gondolat olyan, mint egy folyó. Guggolok a partján és néha belemerítek. Tenyeremben a víz a gondolat. Aztán visszaöntöm. Vajon kik merítették ki ezt a vizet már, és kik fogják ezután? Ők a barátaim. A gondolataim nem az enyémek. Más is gondolja ugyan azt. Tudom, mert olvastam már a saját gondolataimat olyan könyvekben, amelyeket évszázadokkal, évezredekkel ezelőtt írtak. Ők a barátaim. Hérakleitosz, Lao Ce, Shakespeare, Hamvas, Weöres, Pilinszky, Eco, Mann és még sokan mások. Nézem a tenyeremben a vizet és gondolok. A gondolat nem őrizhető meg. Visszaöntöm a folyóba, hogy más is meregethessen. A víz nem áll meg. Mozgásban van. Olykor elpárolog, de visszatér. A gondolatok öröktől fogva keringenek, s néha fennakadnak az emberben. Megfogalmazódnak.

Goda Gábor

STÁBLISTA:

Alkotó előadók:

Bakó Tamás, Debreczeni Márton, Egyed Bea, Mózes Zoltán, Virág Melinda

Tai Chi Chuan művészek:

Nagy „Sáska” Zoltán, Gregus László, Izsák Szilvia

Zenészek: Á la cARTe kamarakórus (művészeti vezető: Philipp György)

Tér-látvány: Sebestény Ferenc, Goda Gábor, Gold Bea

Jelmezterv: Lőrincz Kriszta

Fényterv, alkotó munkatárs: Kocsis Gábor

Kreatív technika: Papp Gábor, Nagy Ágoston

Videó technika: Megyeri Krisztián

Szövegek: Hérakleitosz, Goda Gábor

Zeneszerzők: Philipp György, Melis László

Alkotó munkatárs: Nagy Csilla

Produkciós asszisztens: Fazekas Anna

Produkciós vezető: Gáspár Anna / Hodován Margit

Rendező alkotótársa: Gold Bea

Külön köszönet: Havasi András Tai Chi Chuan mesternek

Rendező-koreográfus: Goda Gábor

Támogatók: NKA, EMMI

Ajánlatunk


Az emberiség mára nagyon eltávolodott eredendő, természetes közegétől. Miközben vágyunk egy harmonikusabb életre, nap mint nap mégis egyre nagyobb a zűrzavar, amelyben egyre nehezebb eligazodni és egészségesen élni.

A CUBAN ECLECTICO című műsor a kubai táncstílusok metszetén keresztül betekintést nyújt a karibi ország életébe. Az Acosta Danza a klasszikus balettet flamencóval és afro-kubai stílusokkal ötvözi. Raul Reinoso SATORI című darabjában a spirituális megvilágosodáshoz vezető, belső utazásra hív, amelynek során rátalálhatunk a bennünk lakozó igazságra, szépségre és fényre.

Az 1909-ben íródott LILIOM avagy egy csirkefogó élete és halála zsigerből elragadja a nézőket. Egy kis szobalány és egy körhintás legény közötti erőteljes és kaotikus szerelem történetét meséli el. Nyomorúság, nyers érzések, törékenység. A szereplők felelősséget vállalnak sorsukért, és bezárkóznak kudarcaikba, mintha százszor megtennék ugyanazt az utat anélkül, hogy változtatnának rajta.

Ajánló


A RAMAZURI látványos, élőzenével kísért és akrobatikai elemekkel tarkított tánc-cirkuszi kavalkád, melyben derűs és szellemes koreográfiák követik egymást. Újszerűségével, derűjével…

Új bemutatónkat Lois Lowry „Az emlékek őre” című regénye alapján hozzuk létre, mely első pillantásra egy tökéletesnek tűnő társadalomban játszódik,…

A Forte Társulat és a Dador Projekt Zenekar Concordia című előadása a barokk zenetörténet olyan klasszikus szerzőinek műveire készülő koreográfia…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Támogatók