Program


Kortárs Néptánc

Kortárs Néptánc

Martin György Néptáncszövetség

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2017. október 27. péntek, 19:00

A december 5-én tizenötödik alkalommal megrendezésre kerülő Kortárs Néptánc antológia a néptáncművészet új, rendhagyó törekvéseit, irányzatait reprezentáló művekkel jelentkezik.

A Kortárs és a Néptánc nem ellentétes és nem egymást kizáró fogalmak. A Kortárs Néptáncot, mint szókapcsolatot 1995-ben, első antológiánk bemutatása idején találtuk ki és alkalmaztuk először, de maga a tartalom, mondhatni a „műfaj” jóval korábban megszületett. A hetvenes évekre kell visszatekintenünk, amikor az akkori ifjú koreográfusi nemzedék legjobbjai új utakat keresve, a néptáncot az önkifejezés eszközének tekintették. Szakítani akartak a néptánc mojszejevista felfogásával, és az örökké vidám, gondtalanságot, vagy álkonfliktusokat sulykoló koreográfiák helyett, a társadalmi hangulatnak megfelelően, drámai hangvételű, sötét tónusú, a kor problémáival foglalkozó művekkel jelentkeztek. A nagy elődök – Novák Ferenc, Kricskovics Antal és Szigeti Károly mellett külön is meg kell említeni Györgyfalvay Katalint a Kortárs Néptánc legkiemelkedőbb alakját, akinek alkotásai meghatározóak voltak e különös műfaj kialakulásában.

A húsz évvel ezelőtt rendezett első műsorban és az azt követő antológiákban a koreográfiák többsége felújítás volt, a 70-es 80-as évek néptáncművészetének klasszikus „kortárs” darabjai kerültek színpadra. Ez a szerkesztési koncepció kényszer is volt, mert ebben az időszakban szinte kizárólagossá vált a „folklórtánc” vonal és csak ritkán születtek újító szellemű, útkeresésre vállalkozó koreográfiák.

A fórum egyik legjelentősebb eredményének mondható, hogy néhány év elteltével érezhetően nőtt az új „kortárs” koreográfiák aránya, és az elmúlt években – így az idei bemutatón is – csak új darabokat láthat a közönség.

Diószegi László
szerkesztő

Koreográfus:
Horváth Zsófi, Kocsis Enikő, Tóth Judit, Appelshofer János, Bognár József, Fitos Dezső, Hégli Dusán, Juhász Zsolt, Moussa Ahmed

Közreműködik:
Gödöllő Táncegyüttes, Forrás Táncegyüttes, Bihari János Táncegyüttes, Honvéd Táncműhely, Mecsek Táncegyüttes, Fitos Dezső társulat, Ifjú Szívek Táncegyüttes

 

MŰSOR

A Láda titka (részlet)
Zene: ifj. Csoóri Sándor, Fitos Dezső
Dramaturg: Kocsis Rozi
Díszlet- és jelmeztervező: Mihács Gábor
Bábtechnika: Tengely Gábor
Rendező-koreográfus: Kocsis Enikő, Fitos Dezső
Előadják Fitos Dezső és Sipos Gergő


Hazatérés
Koreográfia: Appelshofer János
Zene: Kiss Ferenc
Magyar Nemzeti Táncegyüttes egykori és jelenlegi táncosai:
Rab Edina, Tóth Melánia, Lakatos Mariann, Rémi Tünde, Juhász Zoltán, Tompa Attila, Benedek Attila, Appelshoffer János


Találkozások – In Memoriam Gy. K.
Koreográfia: Juhász Zsolt
Zene: Bartók Béla: Román népi táncok
Előadják: Szokolay Dongó Balázs és Termes Rita
Előadja a Bihari János Táncegyüttes
Művészeti Vezető: Neurwirth Annamária


Fuss…
Koreográfia: Horváth Zsófi
Zene: Szabó Dániel
Előadja a Forrás Táncegyüttes
Művészeti vezető: Szigetvári József


Kockázatok és mellékhatások
Koreográfia: Bognár József
Zene: Kovács Márton
Előadja a Mecsek Táncegyüttes
Művészeti vezető: Molnár János


Kaj szja, kaj na szja
(Cigánymesék)

Koreográfia: Moussa Ahmed-Tóth Judit
Zene: Lakatos Mónika és a Romengo, Szilágyi Tony és zenekara
Szakmai munkatársak: Ovidiu Totti és Camelia Totti
Díszlet: Balla Vera
A műben elhangzó cigány eredetmondákat Bari Károly gyűjtötte
Előadja a Gödöllő Táncegyüttes
Művészeti vezető: Moussa Ahmed-Tóth Judit


SZÜNET


Hontalanítás
Ének: Varsányi Zsófi
Zenei szerkesztő: Hégli Dusán és a zenekar
Zene: Szabó Dániel
Jelmez: Seifert Edit
Művészeti munkatárs: Varsányi Zsófi
Rendező-koreográfus: Hégli Dusán

Előadja az Ifjú szívek Táncegyüttes (Pozsony)

A műsor a Martin György Néptáncszövetség szervezésében valósul meg.

Ajánlatunk


Két veronai család, két tiszta szívű fiatal, és egyetlen világraszóló szerelem. Shakespeare remekművében régi sérelmek és meg nem értett érzelmek hálójában találja magát két szerelmes, akik bármit megtennének, hogy egymáséi lehessenek – így hajlandóak lennének harcba szállni magával a sorssal is.

Kizökkent az idő…, ahogy Shakespeare-nél szokott. De, míg Hamlet azzal a bizonyossággal lép a színpadra, hogy általa még helyretolható – Lear az első pillanatban elveszti a csatát. Nem fokozatosan fog széthullani; az egykori nagy király és magabiztos férfi egyetlen pillanat alatt semmisül meg, amikor imádott felesége sírba száll. Darabbéli útja innen csak tántorgás a végső nyughely felé. Hangulat ingadozásai, átkai, dührohamai, de még kétségbeesett kapaszkodási kísérlete is lányaiba – mind a pótolhatatlan űrrel magyarázhatók. Képtelen tovább a kormányzásra; így válik a birodalom felosztása kényszerűvé. Nincs előre eltervezettség és racionális döntés, csak kapkodó improvizálás.

Több mint húsz évvel ezelőtt Cseh Tamás Katonadalok című lemezével állított felejthetetlen emléket valamikori dédapáinknak, azoknak a magyar katonáknak, akik a hazáért, a közös eszméért adták fiatal életüket, vérüket.

Ajánló


A Bajadért mind melodramatikus cselekményét, mind általános esztétikáját tekintve áthatja az idealizált egzotikum.

A Hattyúk tavát, a sokak által ismert klasszikus balett verziójához képest másként, más megvilágításban kívántam újrafogalmazni. Az én olvasatomban Siegfried…

Nem értjük, megfejthetetlen, mit miért tesz, irritál, de a személyiségében mégis van valami, ami megigéz. Mivel varázsol el bennünket, mivel…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Támogatók